Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü yaptığı resmi açıklama ile açık cezaevi izinlerinin 2 ay uzatıldığını duyurdu. Açık cezaevi izinleri 31 Mayıs a kadar uzatıldı.
Binlerce mahkum ve mahkum yakınını ilgilendiren müjdeli haber geldi. Açık cezaevi izinleri 2 ay daha uzatıldı. Koronavirüs günlük pozitif vaka sayısı 30binlerde olunca izinlerin uzatılması da kaçınılmaz oldu.

İZİNLERİN UZATILMASI İLE İLGİLİ RESMİ AÇIKLAMA:


5275 sayılı Kanun’un Geçici 9/5. maddesi uyarınca alınan Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün “26...2021 tarih ve ... sayılı yazıları ile COVID -19 pandemisine ilişkin salgın riskinin ortadan kalkmamış olması nedeniyle hükümlülere verilen COVID -19 izin sürelerinin 2 (iki) ay süre ile uzatılmasına” dair önerisi doğrultusunda açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen yükümlüler hakkındaki izin sürelerinin, 31 Mart 2021 tarihinden itibaren 2 (iki) ay süreyle uzatılmasına karar verilmiştir.

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ NEDEN UZATILIYOR


Açık ceza infaz kurumlarında mahkumlar suç guruplarına göre oda - koğuş sisteminde 15-20 kişilik barındırılmazlar. Kurumların fiziki yapısı buna uygun değil. Açık ceza infaz kurumlarında bütün hükümlüler çok rahat bir şekilde bir araya gelerek birbirlerine temas edebilmekte ve ortak kullanım alanlarını gün içerisinde defalarca kullanmaktadır.
Ayrıca açık cezaevleri de diğer cezaevleri gibi belli bir alan üzerine kurulu olduğu için hükümlülerin hareket alanları sınırlıdır.

 #ayguneshukukburosu #hukuk #hukukcu #hukukbürosu #hukukunüstünlüğü #avukat #kuşadası #cezaevi #açıkcezaevi

 

Kaynak : yargininnabzi.com